İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ENC Harita İstekleri Nasıl Yapılır?

Ecdis, gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve hatta bazı gemilerde zorunlu hale geldi. Bu yazımızda ECDIS için ENC harita istekleri nasıl yapılır anlattık.

ECDIS günümüzün en çok kullanılan seyir ekipmanlarından bir tanesi. Seyir zabitlerinin işlerini çok kolaylaştıran, çok vakit kazandıran ve insan hatalarını mümkün olduğunca minimize etmeye yarayan ekipman. ECDIS ve vektör harita servislerinin gelişmesi, teknolojinin denizcilik sektörü içerisine çok daha fazla entegre olmasına ve maliyetlerin düşmesine sebep oldu. Gelişen bu teknolojileri zaman zaman yapmış olduğumuz haberlerle ve araştırmalarla sizlerle de paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu yazımızın konusunu ise ENC harita istekleri. Öncelikli olarak “ECDIS nedir?” sorusunu kısaca cevaplayalım:

ECDIS Nedir?

Electronic Chart Display Information System kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kelimedir. Temel olarak ENC vektör haritaları ve bu haritalar üzerinde diğer seyir ekipmanlarından gelen bilgileri de gösterebilme yeteneğine sahip bilgisayar sistemidir.

ENC Nedir?

ECDIS sistemlerinde iki adet harita sistemi kullanılır. Bunlardan bir tanesi, RASTER CHART denilen mevcut deniz haritalarının yüksek çözünürlükle tarandığı sistemdir. Raster chart’larda iki ECDIS bulunsa dahi kağıt harita bulundurma, kullanma ve güncellemelerini yapma zorunluluğu vardır. ECDIS içerisinde kullanılan Raster chart’lar sadece eski sisteme ek yardımcı sistemdir.

İkinci harita sistemi ise ENC (Electronic Navigation Chart) sistemidir. ENC Harita sisteminde ise haritalar dijital vektör harita olarak hazırlanır. Yani ENC harita sistemi, harita üzerinde bulunan tüm objelerin elektronik olarak saklandığı bir veri tabanı değildir. Raster chart ile aralarındaki en temel ve büyük fark budur. Raster chart bir taranmış dosyadır; ENC ise harita objelerinin toplandığı veri tabanıdır.

ENC Harita İstekleri Nasıl Yapılır?

ENC harita istekleri yapabilmek için bazı aracı yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlar harita servis sağlayıcınız tarafından gemilere gönderilmiştir. Admiralty, Chart World, Transas, Navitron gibi harita servis sağlayıcıları bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı ise Admiralty’dir. Admiralty ENC harita istekleri yapabilmek için Admiralty Digital Catalog ismindeki uygulamayı gemideki bir bilgisayara yüklememiz gerekmektedir. Bu uygulamayı kullanmak için her hangi bir lisans veya ücret ödemek zorunda değiliz. Uygulamayı indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir. Admiralty Digital Catalog, sadece enc harita istekleri dışında Sailing directions, Admiralty Radio Signal, Admiralty Tide Table, Admiralty Notice to Marines gibi diğer ürünleri de kapsamakta. Bu size rotanız üzerindeki kullanmanız gereken bütün yayınları göstermekte. Dolayısı ile ECDIS haftalık güncellemelerinizi yaparken Admiralty Digital Catalog güncellemelerini de yapmanız gerekmekte. Vetting, PSC (Port State Control) ve FSC (Flag State Control) denetimlerinde ADC güncelliği de kontrol edilmekte. ATT, ADRS, ADLL ürünleri birlikte ikinci bir bilgisayarda da yedekli olmalıdır.

ADC içerisinde çizdiğiniz rota genel hatları ile olmalıdır. Detaylı, ince, rota çizimine ihtiyacınız bulunmamakta.

Aşağıdaki videoda da ENC Harita İstekleri konusunu aşağıdaki videoda detaylı olarak anlattık. YouTube kanalımıza abone olup videolarımızı beğenmeyi ihmal etmeyin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: