İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ECDIS Performans Standartları Bölüm 3

ECDIS performans standartları hakkında konuştuğumuz yazı dizimizin 3. bölümü ile tekrar karşınızdayız. Bu yazımızda Gösterim Modları ve Alanların Üretimi, Renkler ve Semboller, Gösterim Gereklilikleri ile ilgili standartlardan bahsediyor olacağız.

Aşağıdaki bağlantılardan önceki bölümlere ulaşabilirsiniz:

Birinci Bölüm

İkinci Bölüm

Dördüncü Bölüm

Daha fazla uzatmadan isterseniz hemen ECDIS Performans Standartlarına geçelim.

ECDIS Performans Standartları

Gösterim Modları ve Alanların Üretimi

Furuno, ECDIS Performans StandartlarıSENC’leri ‘North-Up’ Kuzey yukarıda biçiminde görüntülemek her zaman mümkün olmalı. Buna ek olarak diğer görüntümele yöntemlerine de (Course-Up, Head-Up vb. gibi) izin verilmiştir. Bu tarz görüntüleme biçimleri seçildiğinde, yönlendirme, grafik bilgilerinin dengesiz görüntülenmesini önlemek için yeterince büyük adımlar halinde değiştirilmelidir. ECDIS “True Motion” hareket yöntemini kullanmalıdır ve diğer hareket yöntemlerine de (Relative Motion gibi) izin verilmiştir. True Motion seçiliyken, görüntü baştaki konumuna otomatik olarak dönebilmeli ve komşu bölgelerin harita görüntüleri otomatik olarak tekrar oluşturulmalı. Kendi gemimizin ekranın kenarlarından mesafesi de kullanıcı tarafından ayarlanabilmelidir. Görüntülenen harita alanını ve kendi gemimizin konumunu ekranın kenarına göre manuel olarak değiştirmek mümkün olmalıdır.

ECDIS ekranın kapsadığı alan, seyire uygun bir ölçekte ENC bulunmayan suları içeriyorsa, bu suları temsil eden alanlar, kağıt harita veya RCDS çalışma moduna geçilmesi için kullanıcıya bir bildirim göstermelidir.

Renkler ve Semboller

SENC bilgilerini gösterebilmek için IHO tarafından belirlenmiş sembol ve renkler kullanılmalıdır. Bu renkler ve semboller, IMO seyir sembolleri standartları içerisindeki gereklilikleri karşılamalıdır.

ENC’de tanımlanmış ölçekte gösterilen SENC bilgileri, tanımlanmış büyüklükteki sembolleri, figürleri ve harfleri kullanmalıdır. ECDIS kullanıcıya, kendi gemisinin gerçek ölçektemi yoksa sembol olarak mı gösterilmesini seçmesine olanak sağlamalıdır.

Gösterim Gereklilikleri

ECDIS, rota görüntüleme, rota planlama ve destekleyici seyir görevleriyle ilgili bilgileri gösterebiliyor olmalıdır. Rota görüntülemek için verimli harita gösterimi büyüklüğü en az 270 mm X 270 mm olmalıdır. Ekran IHO s-52 standartlarında belirtilen renk ve çözünürlüğü karşılıyor olmalıdır.

Gösterim metodu, köprü üstünün gece ve gündüz normal ışık koşulları altında, birden fazla kullancının  bilgileri açık bir şekilde görebilmesini sağlamalıdır. Ekranın parlaklığı gündüz ve gece koşullarında yeterli ve gerekli ayarlamaları yapılabilir olmalıdır.

Eğer Standart Gösterim modundaki bilgi kategorileri, harita görüntüsünü özelleştirmek için kaldırılırsa bu durum kalıcı bir şekilde uyarı gösterilmelidir. Standart Gösterimden kaldırılan bu kategoriler, talep edilmesi halinde kullanıcıya gösterilmelidir.

Yazımızın üçüncü bölümüne burada ara vermek istiyoruz. Yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz ve eğer ECDIS Performans Standartlarının tamamına erişmek isterseniz buradaki bağlantıdan ilgili MSC sirkülerine ulaşabilirsiniz.

Bir yorum

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: