İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dövizle Askerlik Basın Duyurusu

2018 yılında çıkan askerlik kanunu ile birlikte bedelli askerlik ve denizcilerin de çok sık yararlandığı dövizle askerlik kanununda değişiklik yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı bugün dövizle askerlik basın duyurusu yayımladı.

Denizciler olarak askerlik hizmetini tamamlayabilmek için önümüzde olan ve çok sık kullandığımız dövizle askerlik hizmeti, bedelli askerlik kanunu ile değişmiş oldu. Yeni kanunla birlikte dövizle askerlik hizmetine uzaktan eğitim şartı getirilmiş oldu. 11 Aralık 2018 tarihinde açılan Dövizle Askerlik Eğitim Portalı ile birlikte süreç başlamış oldu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

1. Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartlarından birisi olan “uzaktan eğitim” ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinde hizmete açılmıştır.

2. Dövizle askerlik hizmetinden faydalanacak yükümlüler https://dovizle.msb.gov.tr adresinden “T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI DÖVİZLE ASKERLİK UZAKTAN EĞİTİM PORTALI” adlı internet sitesine giriş yapabileceklerdir.

3. Bu siteye girerek uzaktan eğitim programını tamamlayan yükümlü vatandaşlarımız; kanunda belirtilen belgelerle birlikte bağlı bulundukları konsolosluk ve/veya Büyükelçiliklere müracaat ederek dövizle askerlikhizmetini tamamlamış olacaklardır.

Yeni Süreç Nasıl Olacak?

Dövizli Askerlik, Bedelli Askerlik 2018,Bedelli askerlik hakkında merak edilenler, Bedelli askerlik celp dönemleri belli oldu,T.C. Milli Savunma Bakanlığı Dövizle Askerlik Uzaktan Eğitim Portalı’ndaki eğitimi tamamlayan yükümlüler, portaldan alacakları belgeler ve kanunda belirtilen belgelerle birlikte bağlı bulundukları Büyükelçiliklere ve/veya konsolosluklara müracaat ederek dövizle askerlik hizmetini tamamlamış olacaklar.

Sisteme ilk defa giriş yapacak olan yükümlüler öncelikli olarak “Yeni Hesap” butonuna tıklayarak kullanıcı hesabı oluşturacak ve profil oluşturacaklar. Ardından belirlenmiş olan eğitimlerini tamamlayarak belgelerini alarak müracaatlarını yapacaklar. Eğitim içeriklerinin tamamlanması ile ilgili de bir süre tanımlanmamıştır. Yani, eğitimleri tamamlayana kadar siteyi kullanmaya devam edebilirsiniz.

T.C. Milli Savunma Bakanlığı Dövizle Askerlik Uzaktan Eğitim Portalı kullanım kılavuzuna buradaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Dövizle Askerlik Nedir?

Dövizle askerlik, yurtdışında çalışan vatandaşların 3 yıl yurtdışında çalıştıklarını ve bir yıl içerisinde 6 aydan fazla Türkiyede bulunmadıklarını kanıtlamaları halinde belirli bir döviz karşılığında ve gerekli evrakları tamamlamaları halinde yapılan askerlik hizmetidir. En son çıkan kanun ile bu döviz miktarı 2000 Euro olarak belirlenmiştir.

Milli Savunma Bakanlığının yapmış olduğu duyuruyu ise buradaki bağlantıdan bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: