İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Denizci Eşleri

Açıkcası denizci eşleri hakkında detaylı olarak bir araştırma var mı bilmiyorum. Denizci eşi olmak aslında denizci olmak kadar zor ve cefakar bir iş. Herkesin bildiği bir söz vardır, ne zaman bir denizci görseler hemen damgayı yapıştırırlar:

Denizcinin parası bol, karısı dul olur.

Haksız sayılmazlar aslında. Son dönemde Türk halkının diline dolanan ve izlenme rekorları kıran bir dizi. Öyle bir geçer zaman ki. Büyük bir dram gerçek bir hikaye olsa ancak bu kadar olabilirdi. Aslında bu diziden önce çoğu denizcinin başına gelmiştir bu dizideki olayların değişik varyasyonları ve denizciler korkarlar böyle olayların başlarına gelmesinden (en azından ben) ve denizcilik sektörünün personel sıkıntısı çekmesinin nedenlerinden bir tanesi de bu. Eş ve evlilik. Evleniyorsunuz ama yanınızda eşiniz yok, ölümlerde, doğumlarda, düğün ve nişanlarda, hastalıkta her zaman eksik olan kişidir denizci. Bunun ağırlığını tek başına kaldırmak zorundadır denizci eşi. Peki ya imzayı atarken verilen söz nerede kaldı? Hastalıkta, sağlıkta diye başlayan… Kaptanların geç evlenmesinin sebeplerinden bir tanesi işte budur. Söz vermek ve sözünde durmak.

Denizci evlenir ve denizi bırakır. Bu kısacık deniz hayatımda bir çok evlenme boşanma veya kız arkadaşı hikayeleri duydum.  Öyle bir geçer zaman ki dizisi sanki bu hikayelerin birleşiminden doğan bir dizi gibi. Dizi takip etmememe rağmen bu diziyi kaçırmaz oldum.

Allah hiç bir denizcinin başına böyle bir durum vermesin. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Kaptan Selçuk Nas‘ın Denizci Eşlerinin Yaşam Mücadelesi Üzerine Nitel Bir Çalışma adındaki sunumunu paylaşmak istiyorum.

Eğer sizde bir denizci eşi veya olma yolunda ilerliyorsanız, lütfen aşağıda yorumlar bölümünde ne tarz zorluklarla karşılaşıyorsunuz ya da nelerin olmasından korkuyorsunuz bizimle paylaşın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: