İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ceviz Bağı Nasıl Yapılır?

Gemilerde en zorlu operasyonlardan bir tanesi de gemi-gemi veya gemi-liman bağlama işlemleridir. Bu işlemlerde denizcilerin elini kolaylaştıran etkenlerden bir tanesi de denizci bağlarıdır (diğer işlerde olduğu gibi).  Bu videoda bu işleri kolaylaştıran bağlardan bir tanesi olan ceviz bağını anlattık.

Tabi ki ceviz bağı sadece gemi bağlama işlemlerinde değil süs eşyası olarak da pek çok denizci tarafından kullanılıyor. Örneğin bir denizciyi tanımak için anahtarlığını bakmak gibi bir yöntem uygulayabilirsiniz. Her denizcide olacak diye bir kaide yok ancak benim gibi pek çok denizci anahtarlıklarında ceviz bağını kullanıyor.

Ayrıca Native Union markasının ürettiği Apple Lightning kablolarında da bu bağ kullanılıyor. Native Union bu kabloları yazının yayınlandığı tarihte Türkiye’ye gönderim yapmıyor ancak, Apple Store‘larda bu kablolar 79 Lira ile 99 Lira arasında satılıyor. Bimeks‘de satılan Petrix’in kablosu ile  aynı ürünü çok daha ucuza kendiniz yapabilirsiniz. Ürün bu yazı yayınlandığında web’e özel fiyatı 15 Lira, mağaza fiyatı 24 Lira olarak belirlenmiş.

Çürük bağı yapılışını anlattığımız şu videomuzu izlemek isteyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: