İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çanakkale Boğazı’nda Gemi Kazası

Çanakkale Boğazında gemi kazası meydana geldi. Gece saatlerinde meydana gelen çatışmada iki gemide de maddi hasar meydana gelirken, çevre kirliliği oluşmadı.

Çanakkale Boğazı’nda Gemi Kazası

Gemi kazası Çanakkale Boğazı’nın Kuzey girişinde meydana geldi. Çanakkale Boğazı’ndaki çatışma Kuzey-Güney yönünde boğaz seyrine başlayacak olan Panama bayraklı M/V Esl Dolphin isimli gemi ile Güney-Kuzey yönlü boğaz seyrini tamamlamak üzere olan Marshall Adaları bayraklı M/V Free State isimli gemiler arasında gerçekleşti. Denizde meydana gelen çatışmanın sebebi ise henüz belli değil.

ESL Dolphin isimli gemi Zonguldak Eren Limanından Cebelitarık’a gitmek üzerine sefere başlamıştı. Free State isimli gemi ise Suudi Arabistan’ın King Abdullah limanından Bulgaristan’a gitmek üzere seferini planlamıştı.

Gemilerin detayları ise aşağıdaki gibi:

Free State:

MV Free State Çanakkale Boğazı'nda Gemi Kazası
MV Free State. Kaynak Marine Traffic

IMO9386392
MMSI: 538007004
Çağrı İşareti: V7KW9
Bayrak: Marshall Is [MH]
Gemi tipi: Bulk Carrier
Brüt Tonaj (GRT): 32379
Detveyt: 58679 t
Tam Boy x Tam Genişlik: 189.99m × 32.26m
Yapım Yılı: 2008

ESL Dolphin:

MV ESL DOLPHIN Çanakkale Boğazı'nda Gemi Kazası
ESL DOLPHIN. Kaynak Marine Traffic

IMO: 9520716
MMSI: 636019420
Çağrı İşareti: D5UL2
Bayrak: Liberia [LR]
Gemi tipi: Bulk Carrier
Brüt Tonaj (GRT): 93228
Detveyt: 179527 t
Tam Boy x Tam Genişlik: 291.97m × 45m
Yapım Yılı: 2011

Kıyı Emniyeti Müdahale Etti

Kaptanların GTH’e (VTS) durumu bildirmelerinin ardından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait kurtarma römorkörleri ve tahlisiye botları kazanın meydana geldiği bölgeye giderek duruma müdahale etti. Bordalarından hafif maddi hasar meydana gelen gemilerde can kaybı ve çevre kirliliği oluşmadı.

Gemilere kılavuz kaptan gönderilerek idari işlemlerin yapılması amacıyla demir bölgesine demirletildi. Çanakkale liman başkanlığı da kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Çanakkale Boğazı’nda gemi kazası yapan her iki gemi de şu an itibari ile Çanakkale Şevketiye demir bölgesinde soruşturma ve sörvey süreçleri için demirlemiş durumda.

Çanakkale Boğazı’nda Gemi Kazası

Aşağıdaki yorumlar bölümünden kaza hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca kaza ile ilgili çekmiş olduğunuz fotoğraflar varsa bizlerle paylaşabilir ve sitede yayımlayabiliriz. Sosyal medya hesaplarımızı da takip etmeyi unutmayın lütfen.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: