İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bedelli Askerlik Hakkında Merak Edilenler

Askerlik, her erkek Türk vatandaşının yapması gereken bir görev olarak belirlenmiştir. Gemi adamlarının bu görevlerini yapabilmelerini sağlayan farklı haklar da tanımlanmıştır. Bedelli askerlik ve dövizli askerlik bunlardan bazıları. Bu yazımızda bedelli askerlik hakkında merak edilenler hakkında konuşacağız.

Bedelli askerlik hizmeti uzun yıllardır beklenen kanunlardan bir tanesiydi. Askerlik hizmetini yapmamış denizciler ise dövizli askerlik hizmetlerini yapabilmek için 3 yıl yabancı bayraklı gemilerde çalışmaktaydı. Bedelli askerlik kanunun çıkmasıyla birlikte dövizli askerlik hizmetini yapmakta olan gemi adamları için de fırsat doğmuş oldu. 3 Ağustos tarihinde resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte dövizli askerlik kanunun da da bir takım değişiklikler meydana geldi. İsterseniz gelin çıkan kanunun gemi adamları cephesinden ne gibi değişiklikler getirdiğini inceleyelim.

Dövizli Askerlik Değişiklikleri

Daha önce sizlerle dövizli askerlikle ilgili merak edilenleri paylaştığımız bir yazı paylaşmıştık. Dövizli askerlikte 1095 gün hizmet (3 yıl) ve 1000 € ödeyerek askerlik görevinin tamamlanması vardı. Bu görevin ise 38 yaşına kadar ertelenmesi söz konusuydu. Çıkan kanun ile birlikte artık yaş sınırı kalmamış oldu. Ücretlendirmede ise değişikliğe gidilerek 1000€ olan ücret 2000€ olarak güncellenmiş oldu. Bununla birlikte Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilecek olan uzaktan eğitimi tamamlamaları gerekiyor. Daha önce eğitim şartı aranmamaktaydı, çıkan kanun ile bu uzaktan eğitimi almak kanuna eklenmiş oldu.

Gemi Adamları Açısından Bedelli Askerlik Hakkında Merak Edilen Konular

Dövizli askerlik için gereken hizmet süresini tamamlayamamış gemi adamları da bedelli hizmetinden faydalanabilirler ancak; işlemlerini konsolosluklar üzerinden halletmeleri gerekecek. Bu konuda gemi adamlarına tavsiyemiz mümkünse aile yakınlarına bedelli askerlik işlemlerini yapabileceklerine dair bir vekalet vermeleri. Ödeme ve başvuru konusunda her ülkede konsolosluğa veya bankaya erişimin sıkıntılı durum yaşatabileceğini düşünüyoruz. Son yaptığımız kontrollerde T.C. Ziraat Bankasına online ödeme ile bedelli askerlik ücretinin ödenemediğini gördük.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Bedelli Askerlik Başvuru ve Askerlik Hizmet Süreci, Bedelli Askerlik Başvuru kılavuzu, Bedelli askerlik hakkında merak edilenler

  1. 1 Ocak 1994 ve daha öncesinde doğanlar e-devlet üzerinden başvurularını yapmalı.
  2. Başvurunun yapılmasının ardından sistem, askerlikten yararlanmak isteyen kişiye bir sayfalık dosya oluşturuyor ve bu dosyada belirtilen bankalara (Halkbank veya Ziraat Bankası) 15,000 TL tek seferde ödenerek 3 adet orijinal dekont alınmalı. Ödemelerinizi şahsen yapmak mecburiyetinde değilsiniz. Sizin TC kimlik numaranız ile yakınlarınız ödeme yapabilir.
  3. E-devletten alınan dosya, nüfus cüzdanı ve banka dekontları ile askerlik şubesine müraacatta bulunmak gerekiyor. Bu aşamada daha önce bahsettiğimiz konu gündeme geliyor. Başvuruların şahsen yapılması gerekiyor. Eğer gemideyseniz konsolosluklardan yapabilirsiniz ancak, dekontunuz yoksa başvurunuz kabul edilmeyebilir. Başvuru yapmadan önce gideceğiniz konsolosluk ile iletişime geçip bilgi almanızı tavsiye ederiz. Eğer kabul edilmez ise vekalet yöntemini denemeli veya gemiden inmeyi beklemelisiniz.
  4. Başvuru konusunuz vekalet veya başka şekilde hallettiyseniz artık yapmanız gereken şey 3 Kasım tarihinden sonra açıklanacak celp tarihlerini beklemek olacak.
  5. Celp tarihlerini takip etmek sizin göreviniz olacak. Askerlik şubesinden size geri dönüş yapmayabilirler. Celp tarihi belli olduktan sonra yapmanız gereken, (eğer yoksa) yoklamanızı yaptırmak ve sevk tarihinde birliğinize giderek 21 gün temel eğitimi alarak görevinizi bitirmek.

Yukarıdaki şema ASAL’ın (Askeralma Genel Müdürlüğü) yayımlamış olduğu şemadır. Akış sürecinin bu şekilde yapılmasını kararlaştırmışlar.

Nerede ve Nasıl 21 Günlük Eğitim Yapılacak?

Eğitimin nerede ve ne zaman yapılacağı bütün başvurular yapıldıktan sonra planlanacak ve duyurulacak. Bu durum gemi adamları tarafında sıkıntıya yol açabilecek gibi duruyor. Çünkü, gemi adamı olmayan vatandaşların ücretsiz izin hakları bulunmakta ve isterlerse çalıştıkları işe, eğitimden sonra geri dönme hakları bulunmakta. Böyle bir durum denizcilik mesleği için pek geçerli bir sebep olmadığından belirtilen tarihte birliğine katılamayan gemi adamının mağduriyeti söz konusu olabilir.

Bedelli askerlik hakkında merak edilenler konusuna gemi adamları açısından bir bakış getirdik. Kafalarda genel olarak oluşabilecek soruların önüne geçmeyi hedefledik. Daha detaylı bilgiyi ASAL’ın sayfasından edinebilirsiniz. Görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere iletebilir ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: