İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri Belli Oldu

Bedelli askerlik celp dönemleri belli oldu. 3 Ağustos 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte bedelli askerlik 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğanlar için yürürlüğe girmiş ve başvuruların kabulüne başlanmıştı.

Daha önce yayımlamış olduğumuz yazımızda gemi adamları bakışından sürecin nasıl işleyeceği ve merak edilen konuları yazmıştık. Askeralma genel müdürlüğü beklenenden önce bir açıklama ile celp dönemlerini 3 Kasım tarihini beklemeden duyurdu. Bu açıklamaya göre ilk üç bedelli askerlik celp dönemleri belli oldu. Bu duyuruya göre celp tarihleri 15 Eylül 2018, 06 Ekim 2018 ve 27 Ekim 2018 tarihleri olarak belirlendi. Celp dönemi ve tertip edildiği birliklerin ilan tarihleri ise sırasıyla 28 Ağustos 2018, 06 Eylül 2018 ve 27 Eylül 2018.

Celp Dönemi Celp Tarihi Celp İlan Tarihi
1 15 Eylül 2018 28 Ağustos 2018
2 06 Ekim 2018 06 Eylül 2018
3 27 Ekim 2018  27 Eylül 2018

Yukarıdaki tabloda belirtilen tarihler, bedelli askerlik başvuru işlemlerini tamamlamış kişileri kapsamakta. Yani, e-devlet üzerinden başvurusunu yapmış, ödemesi gereken ücreti ödeyip, askerlik şubesi veya konsolosluklardan başvurusunu tamamlamış kişileri kapsamakta. Bedelli askerlik başvuru işlemini tamamlamamış kişiler ise 3 Kasım tarihine kadar işlemlerini tamamlamaları gerekmekte. Bedelli askerlik başvuru işlemini tamamlamamış kişilerin celp dönemlerinin ise 3 Kasım tarihinden sonra belli olacağı belirtilmiş durumda. Ancak, görüldüğü üzere daha erken açıklamalar da yapılabilmekte. Dolayısı ile kişilerin tarihleri yakından takip etmeleri gerekiyor.

Aşağıdaki çizelgede bedelli askerlik yoklama, celp, sevk ve temel eğitim süreci detaylı olarak görülmekte. Çizelgeye tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Bedelli askerlik yoklama, celp, sevk ve temel eğitim süreci, Bedelli Askerlik Celp Dönemleri Belli Oldu
Bedelli askerlik yoklama, celp, sevk ve temel eğitim süreci

ASAL’ın yapmış olduğu duyuruda ek olarak celp, sevk ve temel askerlik eğitimi sırasında karşılaşılabilecek muhtemel durumların açıklamalarına yer verildiği doküman da yayımlanmış durumda. Bu doküman, olası 13 duruma açıklık getirmekte.

Aşağıdaki bağlantılardan duyurulara erişebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: