İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bartın Açıklarında Gemi Battı

Bartın valiliğinden yapılan açıklamaya göre Bartın açıklarında gemi battı denildi. MV Arvin isimli gemiden 17.01.2021 tarihi saat 12.35’de Cospas – Sarsat sistemleri üzerinden alınan tehlike sinyaline istinaden bölgede yapılan kontrollerde MV Arvin’in ortadan bölünerek batmış olduğu tespit edilmiş. Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından bölgeye SAR ekipleri gönderildiği belirtilmiştir.

Bartında batan geminin detayları ise aşağıdaki gibidir:

Bayrak Palau Cumhuriyeti
Çağrı İşareti T8A2278
MMSI 511315000
Gross Tonajı 2516
DWT 3509
Gemi Türü Genel Kargo
İnşaa Yılı 1975

Yaptığımız araştırmalarda en son PSC kontrollerinin 18/07/2020 tarihinde yapıldığı ve 10 adet madde yazıldığını gördük. Paris MOU ve Tokyo MOU bayrak performansının isa kara liste olduğu görülüyor. Denizcilik Genel Müdürlüğü yapmış olduğu açıklamada 2 tanesi Rus ve 10 Ukraynalı olmak üzere gemide toplam 12 personelin olduğunu belirtmiştir. Geminin işletmecisi ise Ukrayna merkezli TESORO MARINE LLC olduğu görülüyor.

Yapılan açıklamada gemide Uluslararası Katı Dökme Yük Kodunda (IMSBC Code) yer alan ve tehlikeli yük sınıfında olmayan 2902 metrik ton katı dökme üre yükü taşındığı belirtilmiştir.

Bartın, MV ARVIN,
Fotoğraf: Selim Bostancı / AA

Gemi personellerinden 6’sı kurtarılırken 2 denizcinin de cansız bedenlerine ulaşılmış. Bartın valisi Sinan Güner, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı helikopterin Samsun’dan bölgeye hareket ettiğini söyledi. Diğer 3 mürettebatın da kayalıkların olduğu bölgede hareketsiz görüldüğü ihbarı var. Bunlara da karadan ulaşmaya çalışıyoruz.” dedi. Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi kaza sonrası geminin işleteni olduğu tespit edilen Ukrayna’da yerleşik firma yetkilileriyle irtibata geçmiştir. Bulgaristan’ın Burgaz Limanı’na seferini yapmaktaydı.

Bölgede olumsuz hava şartları sürerken Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait TCG Fatih Gemisi’nin de yolda olduğunu kaydedildi.

Kurtarılan 6 personelin sağlık durumu iyi

Anadolu Ajansı’ndan edinilen bilgilere göre Sahil Güvenlik botlarıyla Bartın Limanı’na getirilen ve ambulanslarla Bartın Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 6 gemi personelinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Bu arada, çalışmalara katılan ve hipotermi nedeniyle rahatsızlanan bir sahil güvenlik personeli de 112 Acil Servis ekiplerince yapılan ilk müdahale sonrası hastanede tedavi altına alındı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü MV Arvin isimli geminin olumsuz hava şartlarından dolayı 15.01.2021 tarihinde Bartın’a demir attığını belirtti.

MSB: Fırkateyn Görevlendirildi

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olması için TCG Fatih fırkateyninin görevlendirildiği belirtildi.

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: