İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan Arslan DTO Meclis Toplantısına Katıldı

Bakan Arslan, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası’nın (İMEAK DTO) Meclis Toplantısına katıldı ve bir konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada, denizcilik sektörüne ilişkin son 16 yılda yapılan düzenlemeleri anlattı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı’na katıldıÜlkeminiz bir deniz ülkesi olduğunu vurgulayan bakan Arslan, bu durumun üzerlerindeki baskıyı arttırdığını belirtti.

Bakan Arslan, “Denizler aynı zamanda ağır çelik sanayisinden, deniz üstü ve altı kaynaklarına ve deniz yetki sahalarımız açısında da egemenlik haklarımızı temsil eden kara topraklarımızın devamındaki mavi vatanımızdır. Bu nedenle denizcilikte ülke ekonomisi, dünya ticaretinden pay alma, bölgesel ve küresel rekabette yerimizi tahkim etme ve güçlendirme söz konusu olduğunda, alabildiğine gerçekçi olmak durumundayız.” diye konuştu.

Gemi adamı sayımız 110 binin üzerine çıktı

Geçmiş 15 yıl içerisinde yapılanlardan bahseden Bakan Arslan, 354 yasal düzenleme yaptıklarını ve hizmetlerin çoğunu e-devlet altyapısına taşıyarak bürokrasiyi azalttıklarını belirtti.

Türkiye’nin gemi adamı sayısının 110 binin üzerine çıkarttıklarını belirlen Bakan Arslan, denizcilik sektörünün beklentilerini bildiklerini, yaptıkları çalışmalarla gezinti gemilerine yönelik yeni düzenlemelerin yakında hayata geçireceklerini aktardı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, küresel siyasal ve ekonomik krizlerin, denizcilik sektörü üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için destekler sunduklarını ve tersanelerin hazineye ödedikleri kiraları sıfırladıklarını açıklayan Arslan, sağladıkları diğer desteklerden de bahsetti.

Türk Sahipli Koster Filosunun Yüzde 68’i 20 Yaşın Üzerinde

Türk sahipli koster filosunun yüzde 68’inin 20 yaşın üzerinde olduğunu belirten bakan Arslan, 2009 yılından bu yana yaptıkları çalışmalarla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da katkıları ile koster filosunun gençleşmesini ve 30 bin kişilik istihdamın da önünü açacaklarını belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: