İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD, New Orleans’a Giden Rus Petrolü Yüklü Tankeri Durdurdu

Wall Street Journal Salı günü yaptığı habere göre, ABD makamları Rusya’nın petrol ürünleriyle dolu bir geminin Louisiana’ya ulaşmasını engelledi.

WSJ’ye göre gemi, Haziran ayı başlarında Rusya’nın Taman yarımadasından yola çıktı ve Pazar günü New Orleans’a ulaşmayı planladı. Ancak yetkililer, tankerin Rusya’dan getirilmiş olarak etiketlenen yükü tahliye etmesine izin vermedi. Gemi, ABD Gümrük ve Sınır Koruması tarafından kontrol ediliyor.

Tankerin sahibi Yunanistan merkezli TMS Tankerleri. İsviçreli emtia tüccarı Vitol tarafından kiralandı ve WSJ’ye mevcut yaptırımlar da dahil olmak üzere ilgili düzenlemelere ve yasalara uygun olarak faaliyet gösterdiğini bildirdi. Kargo, kazanlarda kullanılan akaryakıt ve dizel ve benzin üretiminde kullanılan vakumlu gazyağı içermektedir.

ABD, Ukrayna’ya yönelik saldırıya yanıt olarak Mart ayında Rusya’nın enerji ithalatını (ham petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz, rafine yakıtlar ve kömür) yasakladı. Ancak ABD ambargosunun Kazakistan gibi başka bir ülkeden çıkan ve bir ihracat pazarı aracılığıyla Rusya’dan geçen petrol ve yakıtları yasaklamayacağını vurgulayan WSJ, Taman yarımadasının Kazak ve Rus petrol ürünlerini taşıdığına değindi.

ABD’nin Rusya’nın enerjisine yönelik yaptırımlarının ve AB’nin kısmi yaptırımlarının aşamalı olarak devreye girmesinin yanı sıra, tüm petrol endüstrisi buna kendi kendine yaptırım uyguladı ve Moskova ile herhangi bir iş anlaşmasına girmedi. Ancak diğerleri, Rusya ile ilgili devam eden işlemlerini gizleme eğiliminde.

Temkinli alıcılar, ticaretin kökenini gizleyerek ve ham petrolün varış yeri bilinmiyor olarak işaretlenerek Rusya ile ilişki kurmaktan kaçınmaya çalıştılar.

Bir başka maskeleme hilesi, tipik olarak bir Rus gemisinin tarafsız bir taraftan diğerine petrol tahliyesini içeren, açık denizlerde Rus petrolünün gemiden gemiye transferini yapmak.

Rusya petrolünün kaynağını gizlemek için kullanılan bir başka geçici çözüm de, ticaret için kullanılan tipik para birimi olan ABD doları yerine Çin yuanı ile ödeme yapmak.

Kaynak: Business Insider India

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: