İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gyro Error Calculation Nasıl Yapılır?

Denizcilik mesleğinin simgelerinden ve gemi seyrinin en önemli ekipmanlarından birisi şüphesiz ki, pusuladır. İcat edilmesinden bu yana sayısız keşiflere vesile oldu ve denizcilere yol gösterdi.

O zamandan bu zamana kadar, pusulalar pek çok farklı şekilde karşımıza çıktı ve oldukça gelişti. Denizcilikte ise bugün iki çeşit pusula kullanılmakta. Bunlardan birincisi manyetik pusula, ikincisi ise gyro (cayro) pusula. Gelişen teknoloji ile birlikte her ne kadar pusuladaki hatalar en düşük seviyeye getirilse de yine de hataları bulunmakta veya daha sonradan oluşmakta.

Bu sebeple Port state kontroller olsun, gerekse de vetting denetimlerinde olsun sıklıkla kontrol edilen konulardan bir tanesidir. Hatta OCIMF‘in (Oil Companies International Marine Forum), SIRE (Ship Inspection Report Programme) kitapçığında aşağıdaki ifade yer alır.

Chapter 4: Navigation

4,16 Are regular gyro and magnetic compass errors being taken and are they being recorded?

Magnetic and gyro compass errors should be checked and recorded each watch, where possible, using either azimuth or transit bearings. A record of magnetic and gyro compass courses to steer and compass errors should be maintained and kept available to the helmsman. (BPG 4.6.3) Note: The error of the gyro should be determined by external observations – celestial bearings, transits etc. and the gyro and magnetic compass headings then compared to determine the magnetic compass error. Where a gyro repeater is used to take a bearing, an accurate comparison between the repeater and the master gyro should be made. When compass errors cannot be taken it is not necessary to state this in the compass error book.

Dolayısı ile mümkün olduğu sürece, her vardiyada en az bir kere, vardiyadaki zabit tarafından transit kerteriz veya göksel cisimlerden alınan kerterizler kullanılarak hataları kontrol edilmeli.

Aşağıdaki videomuzda Gyro Pusulanın hatasının, güneşten alınan kerteriz ve notik almanak ile tespit edilmesini anlattık. Umarım videomuz açıklayıcı olmuştur. Konu hakkındaki görüşlerinizi bize aşağıdaki yorumlar bölümünden veya YouTube üzerinden yorum yazarak iletebilirsiniz. YouTube kanalımızın büyümesi ve daha çok denizciye, daha kaliteli içerikler üretebilmemiz için abone olmayı ihmal etmeyiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: